Nebudou se muset ničím prokazovat, vyřešil ministr Vojtěch zmatky při návratu vysokoškoláků k výuce

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) vnesl světlo do povinností studentů vysokých škol při návratu k prezenční výuce. Jeho resort totiž chybně vykládal své vlastní mimořádné opatření, když tvrdil, že se studenti nebudou muset prokazovat bezinfekčností na covid-19. Uvedené pravidlo sice platí, nařízení ale musí i na žádost ministerstva školství právníci změnit.

„V tuto chvíli opatření revidujeme a o změnách budeme informovat s dostatečným předstihem,“ uvedl v pátek ministr Adam Vojtěch (za ANO) pro server iROZHLAS.cz. Řeč je o mimořádném opatření ministerstva zdravotnictví a návratu vysokoškoláků k prezenční výuce. Vojtěchův resort tak upraví formulaci, která přikazovala studentům se prokázat potvrzením o negativním testu, provedeném očkování nebo prodělání nemoci covid-19 při přednášce o více než dvaceti zúčastněných.

Šéf ministerstva zdravotnictví zpočátku na dotazy nereagoval, situaci pomohl vyjasnit i požadavek resortu školství. „Obrátili jsme se na ministerstvo zdravotnictví s požadavkem, aby bylo mimořádné opatření upřesněno a to v co nejkratším termínu vzhledem k bezproblémovému zahájení akademického roku,“ řekla jeho mluvčí Aneta Lednová serveru iROZHLAS.cz. Následně Vojtěch uvedl, že studenti nebudou k výuce potvrzení potřebovat.

Server iROZHLAS.cz ve středu zveřejnil zprávu, že se vysokoškoláci po několika měsících vrátí k prezenční výuce. „Výuka na vysokých školách bude probíhat prezenční formou. S omezením prezenční výuky se neuvažuje, a to na všech stupních výchovně-vzdělávací soustavy,“ reagoval na dotaz mluvčí ministerstva zdravotnictví Martin Novotný. Poté se objevily pochybnosti, jestli vstup studentů do škol bude skutečně bez omezení, jak deklarovalo ministerstvo. Nejasnosti způsobila výjimka v mimořádném nařízení, které je platné od 1. září. Podle ní se nemusí studenti prokazovat testem, provedeným očkováním nebo proděláním nemoci covid-19 pouze v případě, že jich v jedné místnosti není více než devatenáct plus jeden vyučující.