Británií hrozí nedostatek tradičních vánočních krůt. Země nemá dostatek sezónních pracovníků

Britové možná nenajdou na vánočním stole tradičního krocana. Šéfka Asociace chovatelů krocanů Kate Martinová varovala, že vinou nedostatku sezónních pracovníků ze zemí Evropské unie mohou nastat problémy se zásobováním. Británii aktuálně trápí nedostatek řidičů nákladních aut, chybí i lidé v masozpracujícím průmyslu.

Ministr životního prostředí, výživy a venkova George Eustice v televizní debatě připustil, že masozpracovatelský průmysl trápí nedostatek pracovníků, vláda ale podle něž intenzívně spolupracuje s obchodními řetězci tak, aby zákazníci tento nedostatek nepocítili. Uvedl také, že pokud se podaří zajistit sezónní pracovníky do masokombinátů, vánoční krůta je, podle něj zachráněna. Podle Kate Martinové, šéfky Asociace chovatelů krocanů, se s nedostatkem lidí potýkají především velké zpracovatelské komplexy.

Britská vláda také rozhodla o vydání 5500 dočasných pracovních víz pro řezníky z Evropy. Nedostatek pracovníků v masném průmyslu se zhoršil kvůli pandemii covidu-19 a také kvůli přísné imigrační politice po brexitu, která odradila lidi z východní Evropy, aby do Británie jezdili za prací.

Země se potýká mimo jiné i s krizí na trhu s palivem zapříčiněným nedostatkem řidičů zásobovacích aut. Před čerpacími stanicemi se nadále tvoří dlouhé fronty. Podle premiéra Borise Johnsona se ale situace postupně zlepšuje.